• 04-01-2023 15:34:30
  • 1872

Nevşehir Belediyesi Personel A.Ş ve HAK-İŞ’e bağlı Hizmet İş Sendikası arasında 750 çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeye göre Nevşehir Belediyesi Personel A.Ş personelinin maaşları yüzde 58,6 oranında arttırıldı, ikramiye ve sosyal haklarında da iyileştirme yapıldı.

Nevşehir Belediyesi ve Hizmet-İş Sendikası arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi işçilerin büyük kazanımı ile sonuçlandı. Yapılan sözleşme ile Personel A.Ş bünyesinde çalışan işçilerin maaşları yüzde 58,6 oranında artırılırken, ikramiye ve sosyal haklarında da iyileştirme yapıldı.  Uzlaşmanın ardından Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde toplu sözleşme imza töreni düzenlendi.

İmza törenine Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Alevli, Ersin Erol, Nafiz Dirikoç ve Furkan Feralan, Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Halil Özdemir, Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik, sendika yöneticileri ve işçiler katıldı.

Başkan Savran’ın imza töreni için Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’ne gelişi sırasında işçiler Savran’ı coşkuyla karşıladı. Davul ve zurnalar eşliğinde Savran’ı karşılayan işçiler sloganlar atarak sevgi gösterisinde bulundu.

Törende konuşan Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik, “Mehmet Savran başkanımız ile bu ikinci dönem yaptığımız toplu iş sözleşmesi. Allah kendisinden razı olsun, biz ne zaman Nevşehir Belediyesi başkanlık makamına varsak elimiz hiçbir zaman boş dönmedik. Son olarak işçilerimizin yemek parası ile ilgili düzenlemeyi Türkiye’de en önce hayata geçiren belediyelerden birisi Nevşehir Belediyesi oldu. Pandemiden dolayı 2020 ve 2021 yılları ekonomik açıdan tüm dünya için oldukça zor bir yıl oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız buna karşın ‘Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz‘ sözü ile birlikte sayın başkanımız hiçbir zaman belediyemizde çalışanları enflasyona ezdirmedi. İşçimiz ne zaman daralsa, bunalsa onlar için bir çözüm ortaya koydu. Bu sebeple sayın başkanımıza ve ekibine işçilerimiz ve sendikamız adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Halil Özdemir ise, işçiler adına oldukça verimli bir sözleşme dönemi geçirdiklerini belirterek her zaman çalışanlarına sahip çıkan Belediye Başkanı Savran’a teşekkür etti. Özdemir, “Nevşehir Belediyesi’nde çalışan işçilerimizin huzurlu ve mutlu bir çalışma ortamı var. Burada emekçilerimiz birlik ve beraberlik içerisinde Nevşehir için ter döküyorlar. Maşları gününde ödeniyor ve onları birer kardeşi, evladı gibi gören bir belediye başkanları var. Merhametli bir işveren olursa orada her şey çok güzel oluyor. Burada çalışan işçi kardeşlerimizin ‘Biz varsak onların sayesinde varız, onların hizmetleri sayesinde bugünlere geldik’ diyen bir belediye başkanları var. Böyle belediye başkanlarını her yerde bulamazsınız. “ diye konuştu.

Salondaki coşkulu kalabalık alkış ve sloganları eşliğinde kürsüye gelen Belediye Başkanı Savran ise, görevde bulunduğu 2 yıllık süre içerisinde çalıştıkları kurumu sahiplenerek, kendi işleri gibi görerek, bu şehrin bu belediyenin başarılarını her zaman önceleyerek çalıştıkları ve destekleri için işçilere teşekkür etti.

Belediye işçileri için ‘Bizim sahadaki gücümüz, kudretimiz, ak yüzümüz, kıymetlilerimiz’ diyen Savran, tüm belediye çalışanları ile gurur duyduğunu vurguladı. Savran, “Söylenecek çok şey var ama öncelikle şunu ifade edeyim; bir işçinin, bir emekçinin hakkıyla gösterdiği çalışma ve emeği benim nezdimde asla maddi bir karşılığı yok. Yani size ne kadar versek az, bunu öncelikle söyleyeyim. Ama şundan emin olun elimizden ne geliyorsa, imkânımız neye el veriyorsa en yükseğinden, en üstünden vermeye çalışıyoruz. Çünkü sizlerin emeği çok kıymetli, alın teri çok kıymetli. Bu ülke bu şehir alın teri sayesinde yükselecek. Sizler sayesinde yüzümüz ağaracak. O yüzden maddiyattan da öte bu gayretiniz bu aşkınız için, bu şehir için yaptıklarınız için binlerce kez teşekkür ederim. “ dedi.

Geride bıraktığımız son 2 yılda dünyayı saran bir pandemi ve salgının, ekonomi ve çalışma hayatını olumsuz etkilediğini kaydeden Savran, buna karşın Türkiye’nin her zaman çalışanlarına sahip çıktığını ifade etti Savran şöyle konuştu;

“Ancak 2022 yılının sonu itibariyle ve inşallah 2023’te de devam edecek müjdelerle liderimiz, kendisinden ilham aldığımız halkın adamı her zaman emekçiyi dürüst düzgün çalışanı önceleyen Recep Tayyip Erdoğan’ın göstermiş olduğu gayretle sizleri bu zorluklara ezdirmeme adına ortaya koyduğu gayretlerle çok güzel bir 2023 başlangıcı yaptık. Bunun içinde asgari ücret var, EYT, sözleşmeli memurlara kadro, emekli ve memur zamları, esnaf ve sanayicilere verilen destekler var. Bunların hepsi bu ülkenin insanlarının ezilmemesi içindi. Çok şükür muvaffak olduğumuzu düşünüyorum.  Ama hiçbir zaman da yeterli değil. İnşallah daha güzel günler bizleri bekliyor. Hepinize bu güzel günlerim müjdesini buradan vermek istiyorum. Hem bir belediye başkanı olarak hizmet ederken sahada çalışırken hem de belediyemizde çalışan memurumuz işçimiz herkes için cumhurbaşkanımızı örnek alan bir belediye başkanıyım. Yorulduğum zaman onun gayretine bakıyorum, işçilerimizle ilgili bir problem olduğunda veya yapılması gereken bir şey olduğunda onun hakka işçiye emekçiye bakışını örnek alıyorum. Ve bu uğurda elimden gelenin en büyüğünü en fazlasını yapmaya çalışıyorum.”

İşçi maaşlarında yaptıkları yüzde 58,6 oranındaki zammın asgari ücret artışını geçtiğini ve bunun yanında sosyal yardım oranlarında da ciddi artışlar yaptıklarını açıklayan Savran, daha sonra işçilere ikramije zammı müjdesi verdi. Savran, “İşçilerimize verdiğimiz yıllık ikramiyeyle ilgili, her ne kadar 30 gün üzerinde anlaşma sağlamış olsak ta ben bu güzel coşkuya, bu emeğe, belediye işlerini sahiplenmenize naçizane bir katkı olsun diye bunu 40 gün olarak arttırıyorum. Allah razı olsun. Çok teşekkür ediyorum. Dediğim gibi hakkınız, bunu biz hiçbir zaman bir lütuf olarak görmüyoruz, sizin hakkınızı vermek olarak görüyoruz, ve daha fazlasını hak ettiğinizden de en ufak bir kuşkumuz yok. Bu yıl güzel Nevşehir’in güzel insanları olarak, belediyenin güzel çalışanları olarak şehrimizi daha güzel bir şehir yapmak için birlikte canla başla çalışacağız, bundan en ufak bir kuşkum yok.” dedi.

Konuşmaların ardından Toplu İş Sözleşmesi Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Halil Özdemir tarafından imza altına alındı.